fot-shutterstock-9435_l

Rozpoznawalność tytoniu

Wśród palaczy fajki, których profesjonalnie określa się mianem fajczarzy, przez lata funkcjonowało hasło, iż palenie fajki mniej szkodzi. Oczywiście traktować powinno się to z dużym przymrużeniem oka, gdyż negatywny wpływa nikotyny na organizm człowieka nie podlega dyskusji, jednak i w tym optymistycznym haśle jest ziarnko prawdy. Na tle papierosów i cygar, palenia fajki wypada „dość optymistycznie”.
Mało kto wie, że Polska poszczycić się może bogatą historią i kulturą palenia. Od momentu odkrycia tytoniu, które miało miejsce wraz z odkryciem Ameryki, tytoń zyskał szerokie grono miłośników w całej Europie. Sprzedawany był pod różną postacią: cygar, papierosów, tabaki oraz tytoni fajkowych. Te ostatnie szczególnie upodobała sobie polska Inteligencja, w tym wielu znanych pisarzy, malarzy, aktorów i uczonych. Palenie fajki przez lata uchodziło za coś bardzo prestiżowego i szlachetnego. Nie łatwo było nabyć dobry i ceniony tytoń fajkowy. Najlepiej w tej kwestii mieli mieszkańcy miast portowych oraz marynarze, którzy z podróży przywozili prawdziwe fajkowe rarytasy. Do dziś utrwalił się w Polsce wizerunek kapitana, który podczas rejsu pyka fajkę nabitą aromatycznym tytoniem. Ponoć to właśnie dzięki mieszankom tytoniowym czas szybciej mijał na morzu, a w wielu przypadkach fajka była wiernym kompanem w trudnych i niebezpiecznych chwilach.
W Polsce najbardziej rozpoznawalnym tytoniem od lat była Amphora, która oferowana jest do dziś. Oprócz niej status kultowych zyskały tytonie Poniatowski. W latach PRL’u zdobyć takowy nie było wcale tak prosto.
Nasz kraj oprócz konsumpcji tytoni fajkowych, od kilkudziesięciu lat zajmował czołowe pozycje w produkcji najwyższej jakości fajek z wrzośca. Stolicą polskiej fajki jest bezapelacyjnie Przemyśl, gdzie nadal są one produkowane, a sztuka fajkarstwa, bo tak nazywana jest prawidłowo produkcja ręczna fajek, przekazywana była i jest z pokolenia na pokolenie. Do czołowych producentów polskich fajek z wrzośca zalicza się fabryki Kupliński, Filar i Worobiec, a w okresie powojennym także Swoboda.

Posted in Pozostałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>